Dla profesjonalistów 

  1. Cykl warsztatów “Praca terapeutyczna z dzieckiem i rodziną” (III edycja)


1.

CYKL WARSZTATÓW “PRACA TERAPEUTYCZNA Z DZIECKIEM I RODZINĄ”

W związku z rosnącą potrzebą udzielania wsparcia i pomocy psychologicznej dzieciom oraz ich rodzicom oferujemy cykl specjalistycznych warsztatów. Mają one wyposażyć psychologów i terapeutów w wiedzę oraz umiejętności zarówno diagnozy mechanizmów zaburzeń jak i metod pracy terapeutycznej adresowanej do dziecka oraz jego środowiska.

Szkolenie dotyczy diagnozy i pomocy dzieciom przejawiającym różnego typu trudności w funkcjonowaniu społeczno-emocjonalnym. Kompetencje społeczne i emocjonalne potraktowane będą jako wzajemnie przenikające się i nakładające na siebie obszary, które należy ujmować łącznie. Jest to szczególnie istotne z aplikacyjnego punktu widzenia, gdy analiza rozwoju społeczno–emocjonalnego ma na celu planowanie działań wspierających pozytywną adaptację, działań profilaktycznych i interwencyjnych.

Proponowany sposób rozumienia i analizy przyczyn trudności w funkcjonowaniu psychospołecznym dziecka wyrasta z teorii przywiązania (J.Bowlby), neurobiologii interpersonalnej (D.Siegel) i modelu ekologiczno-transakcyjnego (J.Belsky; U.Bronfenbrenner). Mechanizmów trudności poszukujemy w zdolności dziecka (i jego rodzica/opiekuna) do efektywnej samoregulacji. W związku z tym interwencję terapeutyczną budujemy wokół zwiększania zdolności do samoregulacji. W takim podejściu fundamentalne jest rozwijanie osobistych kompetencji terapeuty do autoregulacji oraz modelowania regulacji u klienta.

WARSZTAT 1: Specyfika pracy psychologa dziecięcego

Kontakt psychologa z dzieckiem (stawianie diagnozy, praca terapeutyczna, wsparcie) wymaga nie tylko specyficznej wiedzy i umiejętności ale również uwzględnienia nietypowego charakteru takiego kontaktu. Równie istotny w pracy „z dzieckiem” jest kontakt z rodzicem/ami, najbliższym otoczeniem oraz instytucjami zaangażowanymi w proces edukacji i wychowania. Psycholog dziecięcy jest elementem triady „Dziecko-Rodzic-Specjalista”, w której najważniejszym procesem jest wzajemne zaufanie. Tworzenie warunków do efektywnej pracy wymaga stałego pogłębiania wiedzy, poszerzania zakresu technik pracy oraz, przede wszystkim, pogłębiania samoświadomości i rozwijania kompetencji osobistych. Warsztat oferuje bliskie przyjrzenie się wymogom pracy z dzieckiem i rodziną (zakres wiedzy, źródła informacji, problem zaufania i tajemnicy) oraz własnym zasobom i słabościom w tym obszarze (umiejętności, przekonania, postrzeganie siebie w roli zawodowej, dylematy etyczne).

WARSZTAT 2: Wokół regulacji pobudzenia

Doświadczane przez dzieci (i ich dorosłych opiekunów)  trudności w satysfakcjonującym funkcjonowaniu z samym sobą i otoczeniem, niezależnie od szerokiego spektrum różnorodnych objawów, z jakimi sie zmagają, maja swoje korzenie w „rozregulowaniu” dynamicznej równowagi aktywacji i uspokojenia w układzie nerwowym. Towarzyszy temu przeżywanie silnych,  ukierunkowanych na przetrwanie, emocji oraz reakcji behawioralnych, służących zachowaniu bezpieczeństwa.  Strategie walki / ucieczki/ zamarcia oraz relacyjnego zaangażowania mają swoje źródła w  percepcji bezpieczeństwa (S.Porges). Stąd kluczowe, z perspektywy zwiększania skuteczności interwencji terapeutycznych,  jest rozumienie roli AUN w reakcji na zagrożenie i bezpieczeństwo oraz warunków dla  rozwoju rezyliencji (D. Siegel).   Wiedza i umiejętności dotyczące rozpoznania  dynamiki wzrostu i spadku pobudzenia są podstawą dla rozumienia charakteru symptomów dezadaptacji oraz projektowania działań interwencyjnych i korekcyjnych. Pomoc terapeutyczna udzielana klientom uwzględnia i odnosi się wprost do specyficznych, indywidualnych sposobów w regulowaniu własnego pobudzenia.

WARSZTAT 3: Rozwój regulacji emocji

Podczas warsztatu przedstawiona zostanie rama teoretyczna do analizy przebiegu rozwoju emocjonalnego i jego rezultatów, a także poszczególne kompetencje społeczno-emocjonalne związane z funkcjonowaniem jednostki w środowisku i wśród innych ludzi. Szczególny nacisk położony będzie na kształtowanie się i przebieg rozwoju regulacji emocji wg A. Sroufe’a. Autor ten proponuje spojrzenie na rozwój przywiązania pod kątem rozwoju zdolności do regulacji pobudzenia, a w konsekwencji emocji. Wykorzystana zostanie również wiedza na temat mechanizmów integracji funkcji mózgu w oparciu o neurobiologię interpersonalną D. Siegel’a oraz nowe ujęcie mechanizmów regulacyjnych proponowane przez S. Porges’a. Przedstawiona wiedza wykorzystana zostanie do analizy przypadków i planowania wsparcia psychologicznego.

WARSZTAT 4 i 5: Trauma

Tematyka tego modułu skupia się wokół rozumienia specyfiki doświadczenia traumatycznego ze szczególnym uwzględnieniem właściwości dziecięcego aparatu psychicznego w przetwarzaniu takich doświadczeń.Trauma traktujemy jako doświadczenie przeciążające zdolności samoregulacyjne organizmu, w odpowiedzi  na wydarzenie nagłe, dramatyczne, drastyczne (trauma szokowa) lub na brak możliwości uzyskania poczucia bezpieczeństwa w relacji z drugim człowiekiem (trauma relacyjna).  Dezorientacja, przerażenie, bezradność, utrata elastyczności reagowania, „zamrożenie” stresowego pobudzenia powodują rozwój  szeregu symptomów na różnych poziomach funkcjonowania (ciała, emocji, procesów poznawczych – percepcji, myślenia, pamięci, relacji społecznych). Warsztat proponuje ramę teoretyczną dla opisu mechanizmu powstawania reakcji traumatycznej, dynamiki rozwoju symptomów w odniesieniu do wiedzy o rozwoju regulacji pobudzenia i emocji.

WARSZTAT 5: Dysocjacja

Warsztat poświęcony zostanie jednemu z częstych problemów w funkcjonowaniu dzieci doświadczających różnego rodzaju traumy (również „tylko” relacyjnej) jakim jest dysocjacja. Z doświadczenia prowadzących wynika, iż choć bardzo często trudności takie występują u dzieci zgłaszanych do psychologa, to nie dość często są opisywane i rozpoznawane. Dysocjacja jest biologicznie uwarunkowanym, aktywowanym na poziomie układu przywspółczulnego, mechanizmem obronnym  pojawiającym się w sytuacjach zbyt wysokiego, niemożliwego do zniesienia napięcia emocjonalnego (np. lęku, bólu lub braku bliskiego kontaktu z drugim człowiekiem). Podczas warsztatu omówione zostaną różne rodzaje dysocjacji, jej przejawy w funkcjonowaniu dziecka, sposoby reagowania na zachowanie wynikające z dysocjacji oraz metody terapeutyczne stosowane wobec dzieci przejawiających tego typu trudności.

WARSZTAT 6: Projektowanie pracy terapeutycznej

Podczas warsztatu przedstawiony zostanie sposób zbierania i opracowania informacji o dziecku, rodzinie i środowisku oraz schemat diagnozy w oparciu o zmodyfikowany model ekologiczno-transakcyjny (Belsky, Cicchetti, Rizley). Omówiony zostanie sposób analizy zebranych informacji w celu postawienia hipotez dotyczących mechanizmów trudności/zaburzeń dziecka a także sposób opracowania planu terapii i/lub interwencji. Podczas zajęć wykorzystana będzie przedstawiona we wcześniejszych warsztatach wiedza oraz techniki pracy w zastosowaniu do analizy wniesionych przez uczestników przypadków.

Każdy z warsztatów jest zamkniętą całością. Jednakże ich kolejność jest nieprzypadkowa. Wiedza z początkowych warsztatów tworzy podstawę do zrozumienia treści kolejnych

W trakcie warsztatów będzie możliwość konsultacji przypadków. Po zakończeniu cyklu możliwość dołączenia do grupy superwizyjnej.

Informacje organizacyjne:

  • termin spotkań: piątki 9.00-16.30 (możliwość przesunięcia godzin 10.00-17.30)

    12.05.2023; 16.06; 15.09; 13.10; 17.11; 15.12

  • miejsce spotkań: ul. Krzyżowa 7/4, Poznań

  • liczebność grupy: 8-15 osób (każdy warsztat odbywa się przy minimalnej liczebności zgłoszonych osób)

  • koszt 1 warsztatu: 650 zł

  • prowadzący: mgr Katarzyna Małkowicz, dr Magdalena Czub

  • zapisy telefoniczne lub mailowe u prowadzących - do 16 kwietnia 2023 r.