Problemy wychowawcze


Rodzicielstwo przynosi wiele radości i satysfakcji i jest także jednym z najbardziej absorbujących i trudnych aspektów życia. Rodzic bowiem nie tylko zaspokaja podstawowe, fizjologiczne potrzeby dziecka, ale czuje się również odpowiedzialny za wyposażenie je w najlepsze – gwarantujące szczęście i życiowy sukces – umiejętności, właściwości, wartości…. 

Ta odpowiedzialność, w obliczu pojawiających się trudności czy problemów w funkcjonowaniu dziecka,  czasami może być przytłaczająca i wzbudzać poczucie braku kompetencji, wstyd czy winę, gdy sprawy idą „nie tak”. Jesteśmy przekonane, że każdy rodzic mobilizuje wszystkie swoje najlepsze umiejętności i kompetencje oraz intencje aby być jak najlepszym rodzicem dla swojego dziecka. Często wystarczająco. Bywają jednak, równie często sytuacje, które powodują poczucie przeciążenia, trudność w znalezieniu rozwiązania lub wątpliwości co do słuszności własnego rodzicielskiego postępowania. Codziennie jako rodzice balansujemy na krawędzi sukcesu-porażki w dogadywaniu się z dziećmi.

Dla rodziców, którzy znaleźli się w trudnej sytuacji, nie wiedzą jak w danej chwili postąpić wobec dziecka lub sądzą, że zachowanie ich dziecka jest niepokojące, proponujemy profesjonalną pomoc w rozpoznaniu trudności i znalezieniu dobrego sposobu postępowania. 

Najważniejsze cele tej pomocy to:

  • wzmocnienie relacji Rodzic/Opiekun - Dziecko 

  • wzmocnienie umiejętności myślenia i słuchania u dzieci 

  • wzmocnienie umiejętności dziecka do radzenia sobie z frustracją, złością i innymi intensywnymi emocjami

  • wzmocnienie umiejętności społecznych dzieci 

  • zwiększenie umiejętności kierowania uwagą u dzieci 

  • podnoszenie samooceny u dzieci 

  • zwiększanie umiejętności rodzicielskich w stosowaniu odpowiednich metod dyscyplinowania, wspierania i wychowywania dziecka

  • pomoc rodzicom w określaniu adekwatnych rozwojowo oczekiwań wobec dziecka. 


Dziecko zbuntowane/agresywne

Obecnie, coraz częściej spotykamy się z trudnymi, tzw. opozycyjnymi, zachowaniami małych jeszcze  dzieci. Są to dzieci nadmiernie buntujące się, głośno i często wyrażające swoje niezadowolenie lub frustrację, czasem agresywne. Niekiedy rodzice, pomimo starań i wkładanego wysiłku, nie potrafią złagodzić zachowania dziecka, czują się bezradni, wyczerpani i przeciążeni. Obawiają się o los swojego dziecka w przedszkolu, szkole czy innych sytuacjach społecznych. Tym rodzicom proponujemy specjalistyczną pomoc w rozpoznaniu przyczyn i zakresu problemu oraz program terapeutyczny nastawiony na zmianę zachowania dziecka.

Dziecko wycofane/zahamowane

Tak jak dorośli, tak i dzieci odczuwają – często dużo  bardziej intensywnie – złe skutki szybkiego tempa życia. Wypełnionego mnóstwem zadań, obowiązków, pośpiechu. Narastające poczucie stresu, przeciążenia, u wielu z nich powoduje wycofanie, ograniczenie zaangażowania i inicjatywy w sytuacjach kontaktu z innymi ludźmi. Dzieci przestraszone, chowające się na uboczu stają się coraz bardziej samotne. A ich rodzice są bezradni. Coraz bardziej zatroskani i niespokojni o życiowy sukces dziecka. Czy i jak SAMO sobie kiedyś poradzi?

Dla tych rodziców i wspólnie z nimi opracowujemy strategie ośmielania, wspierania rozwoju odwagi i samodzielności ich dzieci w nawiązywaniu i utrzymywaniu satysfakcjonujących relacji społecznych. Z innymi dziećmi i dorosłymi. Z własnymi pasjami i marzeniami.

Dziecko w rodzinie zastępczej i adopcyjnej

Rodzice zastępczy i adopcyjni często borykają się ze szczególnymi trudnościami wychowawczymi będącymi efektem zaniedbań i krzywdzenia, których doświadczyło wcześniej dziecko znajdujące się obecnie pod ich opieką. Często podejmując decyzję o stworzeniu rodziny zastępczej czy adopcyjnej nie są w stanie przewidzieć z jak dużymi problemami się spotkają. Doświadczają również tego, że metody wychowawcze skuteczne wobec większości dzieci nie przynoszą rezultatów w stosunku do dzieci krzywdzonych i zaniedbywanych we wczesnym dzieciństwie. Rodzice ci są często przytłoczeni złożonością potrzeb dziecka oraz, niestety, niewielką ofertą pomocy do nich kierowanej. Bycie rodzicem zastępczym i adopcyjnym często różni się znacząco od bycia rodzicem biologicznym i dlatego trudno jest znaleźć zrozumienie i odpowiednią pomoc w najbliższym środowisku. Osoby takie mierzą się zarówno z trudnościami swoich dzieci jak i z własnym zmęczeniem, przeciążeniem a nieraz także wypaleniem. Tym rodzicom oferujemy pomoc opartą o doświadczenie wielu lat pracy z dziećmi krzywdzonymi i zaniedbywanymi oraz współpracy z rodzicami i opiekunami dzieci znajdujących się w opiece zastępczej (zarówno rodzinnej jak i instytucjonalnej).